Logo školy

Výuka digitální gramotnosti

Výuka digitální gramotnosti

Výuka digitální gramotnosti – tablety do škol

Výuka na tabletech probíhá od nového školního roku ve 3. třídě. Jedná se o školní program „Aktivita rozvíjející ICT gramotnost – tablety ve výuce. Děti se učí ovládat moderní dotyková zařízení, a to nejen z hlediska volnočasových aktivit, ale i z hlediska vzdělávacích možností. V rámci výuky žáci využívají širokou paletu přírodovědných, matematických či jazykových her a kvízů, které podporují jejich vědomostní portfolio, ale i jejich digitální gramotnost a samostatnost.

Děti si mohou v rámci výuky sami navrhovat z jaké oblasti výuky by chtěly tablety využít a vyučující vyhledá nejvhodnější aplikaci. Žáci si pak musí zadanou aplikaci sami vyhledat, zvolit správný postup k jejímu stažení, instalaci a spuštění. Učí se tak sami si navolit oblast vzdělávacích aplikací, které se chtějí věnovat. V rámci jedné výuky si tak slabší žáci mohou navyšovat své znalosti v rámci daného předmětu a zároveň nadaní žáci získávají prostor pro podporu oblasti vzdělání ve které vynikají. Sami si tak nastavují úroveň složitosti předkládaných úkolů, čímž se učí odhadnout své možnosti a schopnosti a podle nich pak i samotný vyučující může tyto žáky dále podpořit v běžné výuce.

Mezi dětmi je velmi oblíbená především výuka angličtiny, kdy žáci mohou vytvářet jednoduché věty, ale mohou i překládat, a to za pomoci anglického předčítání, čímž se učí i správné výslovnosti. Několik dětí si oblíbilo matematické kvízy, kde lze nastavit úroveň od jednoduchého sčítání až po složitější násobení či dělení. Z prvouky využíváme kvízy na určení zvířat (našich i cizokrajných) a ovoce. Máme nainstalované i aplikace na určování rostlin, hub a ptačích hlasů. Tyto technologie jsou stále častěji využívány i dospělými. Dnes je již standardem mít při toulkách přírodou chytrý mobilní telefon, který těmito aplikacemi na určování druhů disponuje.

Žáky učíme i základům kybernetické bezpečnosti před útoky hackerů a internetových podvodníků. V budoucnu plánujeme i základy jednoduchého programování v aplikacích digitálního modelování pohybu pro děti např. Baltík či Scratch. Jednoduchou prstovou a zrakovou motoriku podporujeme výukou on-line omalovánek pro naše nejmenší. Děti se však učí i vyhledávat zadané informace na internetu, zpracovat je a dále využít ve výuce. Zadávání hledaných výrazů na internetu se učíme tabletu zadávat jak psanou, tak hlasovou formou.

Touto výukou již naše škola „předběhla“ plánované zavádění podobných digitálních kompetencí za účelem navýšení digitální gramotnosti na školách, která bude nově povinně zavedena MŠMT ČR v rámci běžné výuky.

Od letošního února bude tento program zaveden i do naší mateřské školy.

 

Přidáno 9. 2. 2022, autor: Petra Dolská

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

loader Načítám...
Co dnes vaříme
Co dnes vaříme
loader Načítám...

Jídelní lístek »