Logo školy

Ukončení transferu žab

Ukončení transferu žab

Jako každý rok se i letos v naší škole konal záchranný transfer obojživelníků. Fotografie zde.Tento transfer je s našimi žáky realizován ve spolupráci se skupinou Mokřady z.s. již od roku 2012. Žáci díky němu mohou vidět a aktivně se účastnit přímé ochrany přírody.  Zjistí konkrétní provedení a výsledky ochrany obojživelníků v okolí naší školy.

Letošní rok byl z hlediska počtu přenesených jedinců v jiných letech  spíše průměrný. Tah byl několikrát narušen výrazným ochlazením, a proto letos probíhal velmi nárazově. Zatímco v některých dnech tah úplně ustal, tak v několika málo dnech jsme s žáky přenesli několik stovek jedinců najednou.

Zde jsou výsledky naší letošní práce:

Celkem bylo přeneseno 1 160 jedinců obojživelníků.

Samců ropuch bylo 722 ks, samic jsme přenesli 299 ks.

Blatnic skvrnitých bylo 133 jedinců.

Mimo 2 nejběžnější druhy – ropuchu obecnou a blatnici skvrnitou jsme přenesli také 4 skokany hnědé a 2 čolky obecné.

Bohužel jsme nedokázali vždy 100% zajistit neprůchodnost zábran přes silnici. Za celou dobu letošního transferu jsme napočítali 48 přejetých jedinců. Je to názorná ukázka, jak velkým nebezpečím je pro obojživelníky silniční doprava.  Pokud by naše záchranná akce neprobíhala, tak usmrcených jedinců by zřejmě byly stovky. Taková náhlá ztráta tolika dospělých jedinců v lokální populaci může znamenat, že druh v daném místě může téměř vymizet.

Všem účastníkům a žákům děkujeme a přeneseným obojživelníkům přejeme mnoho dalších let života a co nejvíce potomků!

Přikládáme i odkaz z reportáže, kterou jsme točili se 7. třídou přímo při záchranném transferu u rybníka Sviták a mohli jste nás tak slyšet na Českém rozhlasu Vysočina:

https://vysocina.rozhlas.cz/s-prichazejicim-jarem-se-stehuji-zaby-ze-silnic-je-zachranuji-take-deti-v-8724691?fbclid=IwAR18pHlq0b1tsx1ztR2VPr3QcA4awiV_3eTKO5GKwPhnHe08Y0UjLu3fwMo

Přidáno 9. 6. 2022, autor: Petra Dolská

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

loader Načítám...
Co dnes vaříme
Co dnes vaříme
loader Načítám...

Jídelní lístek »