Projektová odpoledne
Lesní ekosystém a orientace v přírodě 6.10.
V pátek 6. října se uskutečnilo první projektové odpoledne na téma „Lesní ekosystém a orientace v přírodě“. Formou terénní badatelsky orientované výuky jsme se vydali na trasu dlouhou asi 4 km, na které děti plnily různé úkoly a zkoušely si různé aktivity.
Nejprve si děti vyzkoušely svůj odhad na měření délky bez pomoci metru nebo nějakého přístroje. Na zem byly umístěny čtyři různě dlouhé dřevěné tyče. Každý si vybral jednu a libovolným způsobem odhadnul její délku. Úkolem pak bylo, přinést z lesa klacek, který bude mít stejnou nebo co nejvíce podobnou délku. Ze všech klacků jsme pak poskládali dlouhého hada.
O kousek dál na nás čekal úkol s využitím tabletů ve vzdělávání. Děti se rozdělily do skupinek a společnými silami hledaly a fotily různé semenáčky. Po zadokumentování sbíraly přírodniny, zejména různé druhy šišek, se kterými budeme dále pracovat ve škole. Ukážeme si, jak jsou semínka v šišce schovaná a pokusíme se vypěstovat vlastní stromek.
Další úkol nás zavedl do místního bývalého lomu Boršov, kde se děti dozvěděly něco z jeho historie, prohlédly si zatopený lom a posvačily na kamenech jako dříve obědvali pracovníci, kterým jejich ženy nosily oběd. Děti také měly možnost vyzkoušet si aktivitu stone balancing, která představuje vršení kamenů bez využití jakékoliv podpěry, lepidla či drátu. Rozvíjely při ní nejen svou trpělivost, šikovnost, vnímavost, ale také představivost a smysl pro rovnováhu.
Děti si také mohly zahrát na lesního detektiva. Úkolem bylo, vylosovat si kartičku a přinést z lesa něco hrubého, měkkého, hladkého, pichlavého, lehkého, těžkého atd. Zároveň pomocí lupy mohly objevovat nejmenší tvorečky, které bychom pouhým okem asi nezahlédli. Broučky na listech, červíky pod mechem, žilnatinu listů, povrch kůry apod.
Posledním úkolem naší výpravy bylo, vytvořit z nasbíraných přírodnin a materiálu okolo ducha lesa.
K naší výpravě se přidal i bývalý učitel naší školy, který v loňském roce vedl přírodovědný kroužek a úkoly doplňoval zajímavostmi z přírody. Seznámil žáky s duběnkami, s výskytem divoké hrušky, ukázal dětem strom, který léčí datel a zodpověděl dotazy, které děti k tématu měly. Zároveň s dětmi z loňského přírodovědného kroužku zkontroloval, zda se uchytily stromy, které společně zasázeli.
Přidáno 22. 10. 2023, autor: Petra Dolská